Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace

Urodilo se málo vanilky – co nám to přinese?

20.04 | 14:45   |   Redakce 4   |   komentářů (0)

Extrémní neúroda vanilky způsobila krizi na trhu s tímto kořením. Britský list The Daily Telegraph o tom informuje a uvažuje o možných dopadech této voňavé krize.

Vanilka, foto: SXC

Neúroda vanilky by mohla podle úvah britského listu zvednout v létě cenu zmrzliny až o deset procent a všeobecně můžeme očekávat vliv na výrobu cukrovinek. Dopady by zdražení vanilky mělo mít i ve výrobě parfémů a léků a také masově konzumovaných nápojů na bázi koky.
Cena vanilky na trzích roste nejen kvůli nízké úrodě v zemích, které jsou jejími hlavními producenty, ale i protože někteří obchodníci hromadí její zásoby. Velkoobchodní ceny během dvou měsíců stouply z 25 dolarů (asi 460 korun) za kilogram na cenu mezi 35 a 40 dolary.
Vanilka určená k použití v potravinářství se pěstuje jen v několika zemích na světě, její cenu proto snadno ovlivní slabá úroda. Největšími producenty vanilky jsou Madagaskar, Indonésie, Indie nebo Mexiko, kde byla sklizeň o hodně nižší než obvykle. V Mexiku se podle údajů analytické společnosti Mintec produkce této komodity propadla o 90 procent. Vanilka je hned po šafránu druhým nejdražším kořením, protože její pěstování je velice náročné na práci. Nick Peksa ze společnosti Mintec připomněl, že při výrobě zmrzliny je nejnákladnější ingrediencí právě vanilka.

Náhražky vanilky

Třeba u zmrzliny se můžeme dohadovat, jak dalece se při její výrobě používá pravá vanilka. Existuje totiž její syntetická náhražka. Typickou vůni a sladkou chu dává vanilce především aromatický aldehyd vanilin spolu s dalšími látkami. Chemici vytvořili jeho syntetickou formu, která se používá jako levná varianta v potravinářství, voňavkářství i při výrobě léků a kosmetiky, ale kvality pravé vanilky nedosahuje. V polovině 20. století byl v Československu vyvinut a patentován derivát vanilinu etylvanilin, který je vhodnější náhražkou.
Největšími odběrateli vanilky jsou firmy Pepsi-Cola Corp a Coca-Cola Corp. Právě firma Pepsi-Cola Corp. se v 80. letech pokusila o náhradu přírodní vanilky levnou syntetickou příchutí, ale ustoupila od tohoto úmyslu kvůli kvalitě nápoje.

Něco málo o vanilce

Vanilkový lusk je fermentovaný plod mexických orchidejí rodu Vanilla a používali ji už Aztékové. Do Evropy se dostala na začátku 16. století.
Své jméno dostala podle podoby lusku k ženskému pohlaví a španělskou zdrobnělinu slova pochva přejal celý svět (vaina – vainilla).
Vzácnost z ní udělalo to, že rostlina klíčí jen v symbió;ze s určitým druhem houby a je vázána na místní opylovače. Až před 150 roky se lidem povedlo rozmnožovat ji řízkováním a umělým opylováním ji přimět k tvorbě plodů. Tím bylo umožněno pěstování vanilky i v jiných částech světa.
Dříve se vanilka používala v lékařství k tlumení bolesti a jako afrodisiakum. V přírodní medicíně se používá dodnes.

Zpět   |   Nahoru

wow gold for Sale. www.savorgold.com Provide Free World of Warcraft Guide and Strategy. Professional WOW Gold, diablo 3 gold, runescape gold wow power leveling Store Online,Best Service to Each Customer. Tera gold for guild wars 2 gold and Blade & Soul gold and Swtor Credits on safe online store,one more click to buy runescape gold , buy Swtor Credits cheap,safe, Fast delivery and Low prices!

Aktuálně

Nejvíce Vás zajímá

TOPlist
0.19390296936035