Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace

Mýtné za 1. čtvrtletí vyneslo více než loni, ale pořád je to málo

20.04 | 11:09   |   Redakce 4   |   komentářů (0)

Podle mluvčího českého mýtného systému Davida Šimoníka nákladní dopravci v letošním prvním čtvrtletí na mýtném zaplatili zhruba 2,16 miliardy korun, meziročně o 9,47 procenta více, přesto je zvýšení mýtného nižší, než se předpokládalo.

Nákladní auto, foto: SXC

Z výnosů mýtného je financovaný Státní fond dopravní infrastruktury, kterému podle slov jeho ředitele Tomáše Čočka budou letos v rozpočtu chybět stovky milionů korun.
Za zvýšením stojí podle pověřeného ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Reného Poruby především zvyšování sazeb za ujetý kilometr u méně ekologických vozidel. Ty kromě vozidel splňujících ekologickou třídu Euro V. a vyšší vzrostly o čtvrtinu. ŘSD je provozovatelem elektronického mýtného systému.
Podle Čočka je ale letošní předpoklad ministerstva financí, které celoroční výběr za mýtné odhadlo na 10,2 miliardy korun, neuskutečnitelný. Loni výnosy z mýtného dosáhly zhruba 8,13 miliardy korun a podle aktuálních výsledků nebude na dohadovanou částku nárůst na mýtných výběrech stačit.
"Původně očekávaný růst výběrů mýta po lednovém zdražení tarifů se zatím nekoná, nebo mýtné sazby zafungovaly jako ekologický stimul pro dopravce k výměně vozového parku," připustil Šimoník. Dosažení desetimiliardové hranice v roce 2012 před rokem předpokládal i Karel Feix, generální ředitel firmy Kapsch ČR, která za stát elektronický mýtný systém spravuje.

Za desetileté provozování systému, výstavbu mýtných bran a ostatní infrastruktury společnost Kapsch ČR a její subdodavatelé obdrží 16,76 miliardy korun. V mýtném systému je zaregistrováno 591 tisíc aktivních uživatelů (držitelů palubních jednotek). Od roku 2010 se mýtná povinnost rozšířila také na všechny automobily s hmotností nad 3,5 tuny, vloni přibyla zvýhodněná kategorie pro autobusy.

Zpět   |   Nahoru

wow gold for Sale. www.savorgold.com Provide Free World of Warcraft Guide and Strategy. Professional WOW Gold, diablo 3 gold, runescape gold wow power leveling Store Online,Best Service to Each Customer. Tera gold for guild wars 2 gold and Blade & Soul gold and Swtor Credits on safe online store,one more click to buy runescape gold , buy Swtor Credits cheap,safe, Fast delivery and Low prices!

Aktuálně

Nejvíce Vás zajímá

TOPlist
0.16714000701904